BLOGJak dobrać lampy do wnętrza?
05.07.2022


jak-dobrac-lampy-do-wnetrza

Oświetlenie to często niedoceniana część domów i firm. Poza tym, że ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność, może mieć również głęboki wpływ na nastrój, emocje i samopoczucie.

Ponieważ jesienią i zimą dni stają się krótsze, ważne jest zwrócenie uwagi, jak kluczowe zadanie odgrywa światło. Oświetlenie jest zarówno sztuką, jak i nauką — może wpływać na nasz nastrój, apetyt i sen. Techniczna wiedza zawarta w tym artykule pomoże Ci dobrać oświetlenie, odpowiednie dla każdego pomieszczenia, by zapewnić nie tylko spójny i estetyczny wygląd, ale zadbać także o psychologiczne aspekty, bezpieczeństwo i przyjemność.

Czynniki projektowania oświetlenia

 • Rozmiar i przestrzeń domu
 • Wiek i preferencje mieszkańców
 • Wysokość i kształt sufitu
 • Kolor ścian i mebli
 • Istniejące oświetlenie i instalacje elektryczne
 • Użyteczne miejsca, dzieła sztuki i wyróżnione obszary
 • Integracje ze światłem dziennym
 • Charakterystyka powierzchni
 • Ekonomia i efektywność energetyczna
 • Czynniki psychologiczne i fizjologiczne

Należy pamiętać, że każdy dom jest inny i wymaga specjalistycznej uwagi. Dobrze jest mieć punkt wyjścia, lecz wszelkie rozwiązania trzeba harmonijnie połączyć z konkretnym wnętrzem. Kolor jest również ogromnym czynnikiem wpływającym na stany psychiczne i fizjologiczne. Kolor pomieszczeń w połączeniu z temperaturą barwową oświetlenia może oznaczać różnicę między uczuciem ociężałości i przygnębienia a wigorem i optymizmem.

Trzy główne kategorie oświetlenia

Oświetlenie ogólne

Są one nazywane „ogólnym” lub „ambientowym”, ponieważ służą do uwidocznienia przestrzeni wewnętrznej. Zapewniają ogólne oświetlenie przestrzeni i są czasami używane w odniesieniu do naturalnego lub istniejącego światła. 

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe to oświetlenie ukierunkowane na określony obszar, aby oświetlić obiekty szczegółowo. Wszelkie prace, takie jak gotowanie, szycie, rysowanie i pisanie, powinny mieć oświetlenie zadaniowe — by oczy nie musiały się męczyć, nadwyrężając widzenie. 

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące służy do „zaakcentowania” funkcji i dodania wizualnego zainteresowania do obiektu lub obszaru. Światła akcentowe zmieniają nastrój pomieszczenia, dodają mu charakteru i dramatyzmu.

Rodzaje opraw oświetleniowych

Przydatne może być posortowanie typów opraw oświetleniowych na kilka głównych kategorii, aby nieco ułatwić projektowanie oświetlenia:

Oświetlenie powierzchniowe

Oprawy montowane na powierzchni są widoczne i zwykle połączone z sufitem lub ścianą. Najczęściej stosuje się je w przedpokojach, korytarzach i sypialniach.

Wiszące światła

Oprawy wiszące zwisają z sufitu na sznurku, kablu lub łańcuszku. Zwykle można je znaleźć w jadalniach i kuchniach, zwłaszcza w domach z wyższymi sufitami.

Wpuszczone światła

Oświetlenie wpuszczane jest ukryte, zwykle we wnęce sufitowej, więc nie można bezpośrednio zobaczyć źródła światła. Ten rodzaj oświetlenia pośredniego, zwykle w postaci downlightów czy potlightów, można z powodzeniem zastosować w każdym pomieszczeniu w domu. 

Szynowe światła

Oświetlenie szynowe może zapewnić wiele elastycznych opcji oświetlenia. Na jednym torze znajduje się wiele żarówek, które mogą mieć różną moc. Są to doskonałe rozwiązania dla pomieszczeń, gdzie w kilku miejscach pożądane jest większe oświetlenie.

Temperatura światła

Temperaturę oświetlenia zwykle dzieli się na trzy kategorie: ciepłe, neutralne i zimne. Światło ciepłe dodaje ciepłego, przytulnego charakteru do pokoju, najlepiej do sypialni i salonów. Światło neutralne jest bielsze i najlepiej sprawdza się w miejscach wymagających energii i skupienia, takich jak kuchnie, łazienki, garaże i pomieszczenia gospodarcze. Zimne światło to jasne, niebieskawo-białawe światło. Ten rodzaj oświetlenia świetnie nadaje się do czytania, tworzenia projektów i innych hobby. Chłodniejsze światło jest lepsze w miejscach, w których należy zwrócić szczególną uwagę na szczegóły, jak biurka czy łazienki. 


Oświetlenie wnętrza 

Jakie lampy do przedpokoju?

Wejście do domu powinno być dobrze oświetlone i zapewniać bezpieczne przejście od wejścia do innych obszarów domu. Oprawy sufitowe są do tego idealne. Mogą zapewnić światło otoczenia niezbędne do zapewnienia ciepłego powitania. Warto także zastosować oświetlenie szynowe, które stworzy odpowiednią ścieżkę światła. Włączniki powinny znajdować się na początku i końcu przedpokoju i być łatwo dostępne.

Jakie oświetlenie na schody?

Schody i korytarze powinny być wystarczająco dobrze oświetlone, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom, które z nich korzystają. Instalowanie opraw w korytarzach jest skutecznym sposobem na oświetlenie obszaru. Światło można również wykorzystać, aby przestrzeń wydawała się bardziej ekspansywna, lżejsza i przestronna.

Jakie lampy do garażu?

Pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia i garaże, potrzebują dużo oświetlenia. Najlepiej w tego typu pomieszczeniach sprawdza się oświetlenie zadaniowe, które może być kombinacją oświetlenia szynowego i opraw zwieszanych. Nie warto umieszczać świateł bezpośrednio nad pojazdami, oświetlenie powinno znajdować się dookoła, w miejscach pracy lub nad urządzeniami i stołami.

Jakie lampy do łazienki?

Podstawowym celem oświetlenia łazienki jest bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka. W łazienkach powinno być jasne światło, które jest równomierne i pozbawione cieni.

Przed lustrem, neutralne lub chłodne światło powinno być skierowane w stronę Twojej twarzy. Posiadając wannę w łazience, przyciemniane oświetlenie nad obszarem głowy może być świetnym dodatkiem.

Jakie lampy do kuchni?

Kuchnie to już nie tylko miejsca, w których gotujesz. Stały się centralnym punktem domu i są używane do różnych zadań, w tym gotowania, jedzenia, pracy, sprzątania i spędzania czasu. Potrzeba w nim dożą ilość światłą otoczenia, uzupełnionego o oświetlenie zadaniowe. Warto dodać oświetlenie podszafkowe, aby zwiększyć atrakcyjność wizualną i oświetlić powierzchnie robocze. Posiadając wyspę kuchenną lub kącik śniadaniowy, można je oświetlić za pomocą lampy wiszącej lub żyrandola ze ściemniaczem. Ściemniacze w kuchni pozwalają przyciemnić oświetlenie, aby uzyskać bardziej romantyczną atmosferę lub rozjaśnić do wykonywania zadań.

Jakie lampy do salonu i jadalni?

Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym? Dwa połączone pomieszczenia charakteryzują się innymi oczekiwaniami oświetlenia, jednak wszystko można harmonijnie połączyć. Jadalnia i salon powinny mieć najpiękniejsze oprawy oświetleniowe. Stanowią one centralny punkt pomieszczenia, więc zainwestuj w dobre urządzenie nad stołem. Zazwyczaj nad stołem w jadalni zobaczysz żyrandol lub jakąś lampę wiszącą, ale są też inne opcje, jak na przykład oświetlenie szynowe. Podobnie jak w przypadku większości pomieszczeń, zalecane jest zainstalowanie ściemniacza, aby można było kontrolować poziom oświetlenia. W przypadku posiłków doskonale sprawdza się delikatny blask, natomiast podczas gier planszowych czy innych zabaw, jaśniejsze światło jest bardziej pożądane. Oświetlenie ścienne może pomóc podkreślić dzieła sztuki i inne dekoracje oraz cenne przedmioty. W przypadku oświetlenia szybowego warto skierować je w stronę ścian, by uzyskać światło otoczenia.

Jakie lampy do salonu?

Pokój dzienny to zazwyczaj miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Szczególnie ważne jest wtedy oświetlenie, które jest najbardziej odpowiednie. Salon to miejsce prac, obowiązków i relaksu, dlatego najlepiej sprawdza się oświetlenie szynowe do regulacji

oraz stojące lampy obok kanapy do czytania lub stworzenia klimatycznej atmosfery. Warto używać światła z funkcją ściemniania oraz przenośnego oświetlenia, by uzyskać większą elastyczność i kontrolę.

Jakie lampy do biura?

Coraz więcej osób pracuje w domu, co oznacza, że ​​domowe biuro nabiera coraz większego znaczenia. Aby być skoncentrowanym i produktywnym, potrzeba wystarczającej ilości światła do czytania i innych zadań. Oświetlenie akcentujące i zadaniowe zwykle zapewnia wystarczające oświetlenie. W zależności od koloru ścian wymagana barwa oświetlenia będzie inna, ponieważ ciemne kolory pochłaniają więcej światła. Warto użyć bezpośredniego i pośredniego oświetlenia, aby uzyskać jasne światło o niskim współczynniku olśnienia. Chłodniejsze światło lepiej sprawdza się w środowisku do pracy.

Oświetlenie sypialni

Sypialnia to niezwykle ważny obszar, na który należy zwrócić uwagę. Zazwyczaj łączy się oświetlenie otoczenia z zadaniowym. Doskonałym rozwiązaniem jest lampa wisząca ze ściemniaczami, która stworzy przytulny klimat i pozwoli się wyciszyć organizmowi przed snem.

Inne wskazówki dotyczące oświetlenia sypialni obejmują:

 • Weź pod uwagę skalę i wysokość pomieszczenia.
 • Stosuj bezpośrednie oświetlenie biurka czy toaletki
 • Nie instaluj lamp bezpośrednio nad łóżkiem.
 • Staraj się używać żarówek o mniejszej mocy.
 • Rozważ kolorowe żarówki, aby zmienić nastrój.
 • Zainstaluj ściemniacze i inne elementy sterujące oświetleniem.
 • Używaj elastycznych lamp do czytania.

Oświetlenie jest niezwykle istotne w kształtowaniu charakteru otoczenia. W zależności od ilości okien, luster, koloru ścian, zalecane są różne rozwiązania. Warto korzystać jak najwięcej z naturalnego światła jak tylko to możliwe, ponieważ ma ono pozytywny wpływ na zdrowie i nastrój. Słabe światło jest lepsze dla uzyskania efektu relaksującego i uspokajającego. Natomiast jaśniejsze światło doskonale sprawdza się w obszarach, gdzie wymagane jest skupienie. Stylowe lampy Kukui stanowią doskonały element wyposażenia salonu czy sypialni, zmieniając przestrzeń i nadając jej charakteru.


Jesteśmy na
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w POLITYCE PRYWATNOŚCI I WYKORZYSTYWANIA PLIKÓW COOKIES. OK, rozumiem